هر دو حزب اصلي "كارگر" و "محافظه‌كار" بريتانيا سال گذشته به‌نوعي درگير بحران محبوبيت و رهبری در اين كشور بودند، ولي حزب "ليبرال دمكرات" براي سومين بار پیاپی در انتخابات پارلماني اين كشور توانست بر تعداد كرسيهاي خود بيفزايد.

سر "جان ميجر" نخست وزير پيشين محافظه‌كار بريتانيا كه معمولا از اظهار نظر جنجالي پرهيز مي‌كند در آن زمان گفته بود، "هرگز محافظه‌كاران را دستكم نگيريد و ليبرال دمكراتها را هم بيش از اندازه بزرگ فرض نكنيد".

با روي كار آمدن "ديويد كامرون" به عنوان رهبر جديد حزب محافظه‌كار و بروز چند بحران پي‌درپي اخلاقي در حزب ليبرال دمكرات و به ويژه رسوايي جديد مقام ارشد اين حزب، اكنون پرسشهاي گوناگوني در صحنه اجتماعي و سياسي اين كشور مطرح و موجب شده كه اقبال عمومی در نظرسنجیها به لیبرال دمکراتها به شدت افت کرده و سخنان ميجر جدي‌تر گرفته شود.

يكشنبه گذشته "مارك اوتان" سخنگوي روابط خارجي حزب "ليبرال دمكرات" بريتانيا و یکی از نامزدهای رهبری این حزب درپي آشكار شدن روابط جنسي وي با يك مرد خودفروش، ناچار به كناره‌گيري شد.

اعلام رسوايي اين نماينده مجلس عوام بريتانيا و كناره‌گيري اين سياستمدار جوان، دومين ضربه به حزب ليبرال دمكرات بريتانيا در كمتر از يك ماه گذشته است. "چارلز كندي" رهبر سابق حزب ليبرال دمكرات نيز ماه گذشته به دنبال اعترافش به اعتياد به مصرف مشروبات الكلي از سمتش استعفا داد.

رسانه‌هاي خبري بريتانيا با انتشار مداركي فاش كردند، مارك اوتان كه متاهل و داراي دو فرزند است، مدتي پيش با يك مرد خودفروش روابط جنسي داشته است.

تنگناي حزب ليبرال دمكرات بريتانيا به رسوايي كندي و اوتان محدود نمي‌شود و رهبر اين حزب در مجلس اعيان بريتانيا نيز با اعلام اعتياد به ميگساري بر مشكلات ليبرال دمكراتها افزود. "لرد مكنالي" رهبر ليبرال دمكراتها در مجلس اعيان روز شنبه و تنها دو هفته پس از اعتراف مشابه كندي رهبر مستعفي ليبرال دمكراتها، براي نخستين بار در تاريخ فعاليتهاي سياسي خود پذيرفت كه به عادت ميگساري افراطي مبتلا است و اظهار ندامت كرد.

مكنالي گفت: فكر مي‌كنم تصميم‌هاي اتخاذ شده توسط وزيران هوشيار كه توسط نمايندگان هوشيار نيز بررسي شده باشند، حداقل اميد به مديريت بهتر را ايجاد مي‌كنند.

حزب ليبرال دمكرات در شرايطي دچار بحران شده كه در سالهاي اخير و به ويژه در دو انتخابات سراسري گذشته از نظر نسبي و درصد افزايش كرسيهاي پارلماني به مراتب موفق‌تر از حزب حاكم كارگر و حزب محافظه‌كار عمل كرده است.

اعضاي ارشد ليبرال دمكراتها اكنون در رقابتي جدي براي كسب رهبري اين حزب هستند و "سر منزيس كمپبل" معاون حزب تا انتخابات درون حزبي و تعيين رهبر جديد، رهبري ليبرال دمكراتها را بر عهده گرفته است.

جدا از بروز بحران در حزب ليبرال دمكرات بايد به مساله گسترش نسبي ناهنجاريهاي اخلاقي در سطح سياستمداران بريتانيا توجه كرد.

آمارهای رسمی دولتی (از قبیل موسسه آمار و تحقیقات وزارت کشور بریتانیا) و نظرسنجیهای موسسات معتبر تحقیقاتی (از جمله نظرسنجی هفته جاری موسسه موری) نشان می دهد که در سالهاي اخير مساله روابط نامشروع، اعتياد به مواد مخدر و الكل و ديگر انحطاطهاي اخلاقي چهره سياستمداران بريتانيايي را بيش از پيش نزد افكار عمومي مخدوش كرده است.

با این حال مردم بريتانيا معتقدند كه ناهنجاريهاي اخلاقي اگر در سطح جامعه قابل تحمل باشد، در نزد سياستمداران منتخب و رهبران اجتماعي به عنوان الگوهاي نسل جوان كشور غيرقابل چشم پوشي و يا بخشش است.

مساله رسواییهای اخلاقی در بین سیاستمداران بریتانیایی دارای سابقه ای طولانی است. در سال ‪ ۱۹۶۳و در اوج دوران جنگ سرد "جان پروفومو" وزير جنگ بريتانيا به علت دروغگويي به پارلمان در مورد روابط نامشروع با يك زن مشهور به نام "كريستين كيلر" كه همزمان داراي روابط عاشقانه با وابسته نظامي شوروي در لندن بود، استعفا داد.

با وجود اين نگاه سخت گيرانه افکار عمومی، در سالهاي اخير نيز شماری از سياستمداران رده بالا در بريتانيا از همه احزاب عمده سياسي عمده به داشتن روابط نامشروع جنسي، همجنس گرايي و یا اعتياد به الكل اعتراف كرده‌اند.

"ادوينا كاري" مقام سابق ارشد حزب محافظه‌كار و وزير دوران حكومت جان ميجر چند سال پیش در خاطراتش از روابط عاشقانه پنهاني طولاني خود با ميجر پرده برداشت.

"مايكل پورتيلو" سياستمدار سرشناس محافظه‌كار كه پس از شكست اين حزب در انتخابات سراسري سال ‪ ۱۹۹۷از او به عنوان ناجي احتمالي حزب ياد مي‌شد، در حين نامزدي براي احراز سمت دبيركلي حزب اعلام كرد كه در نوجواني و جواني داراي تمايلات و روابط همجنس گرايانه بوده است.

در حزب كارگر نيز ضمن آنكه چند نفر از مقامهاي ارشد حزبي از قبيل "كريس اسميت"، "پيتر مندلسون" و "بن برادشاو" رسما بر همجنس گرا بودن خود تاکید مي‌كنند، "ديويد بلانكت" وزير سابق كشور و كار كابينه بلر نيز مدتها با يك زن شوهردار به نام "كيمبرلي كويين" ارتباط نامشروع داشت.

ديگر مورد پر سر و صدا در حزب كارگر مربوط به "رابين كوك" است. زماني كه وي پس از پيروزي حزب كارگر در سال ‪ ۱۹۹۷به عنوان وزير خارجه دولت جدید انتخاب شد، رابطه پنهاني و عاشقانه وي با منشي‌اش برملا شد و كوك پس از مدتي با طلاق همسر وي، با منشي جوانش ازدواج كرد.

در جامعه بريتانيا نیز همانند بسياري ديگر از كشورهاي جهان، برخلاف مردم عادی حريم خصوصي و مجال بخشش از ناهنجاریهای اخلاقی براي سياستمداران وجود ندارد و كمتر كسي به افشاگريهاي اخلاقي عليه آنان اعتراض مي‌كند.