چارلز کندی (چپ) رهبر سابق حزب به همراه منزيس کمپبل رهبر جديد 

 

اعضاي حزب ليبرال دمكرات بریتانیا ترجيح دادند به جاي اتكا به جوانان جنجال‌آفرين و جوياي نام، سكان كشتي پرتلاطم خود را به دست ناخداي پيري بنام سر "منزيس كمپبل" بسپارند.

با پايان شمارش و اعلام آراي اعضاي سومين حزب بزرگ بریتانیا در بعدازظهر پنجشنبه، كمپبل 64 ساله با كسب اكثريت 57 درصدی آرا رسما به عنوان رهبر جديد حزب ليبرال دمكرات برگزيده شد.

كمپبل كه تا قبل از اعلام پيروزيش سخنگوي امور خارجي و در دو ماه گذشته كفيل رهبري اين حزب نیز بود، در دور پاياني اين انتخابات توانست بر "كريس هيون" سخنگوي امور اقتصادي حزب و "سايمون هيوز" رييس اداري حزب غلبه كند. هيون و هيوز هر دو اعلام كرده‌اند كه با وجود شكست در اين رقابت، از رهبر جديد حزب خود حمايت خواهند كرد.

كمپبل حقوق‌داني مشهور است و تحصيلات آكادميك خود را در دانشگاههاي گلاسگو اسكاتلند و استنفورد كاليفرنيا به پايان رسانده و مدتي نيز در جواني به عنوان دونده عضو تيم ملي دو و ميداني بریتانیا بوده و سابقه شركت در المپيك را نيز دارد. كمپبل محترم‌ترين عضو ارشد حزب ليبرال دمكرات محسوب مي‌شود و گمان مي‌رود كه بتواند تنشها و تلاطمهاي ناشي از بحرانهاي پياپي دو ماه اخیر اين حزب را آرام كند.

اين تنشها با استعفاي جنجالي "چارلز كندي" رهبر پيشين حزب در نخستين روزهاي سال جديد ميلادي به دليل اعتياد به الكل آغاز شد و با كناره‌گيري "مارك اوتون" يكي از رقباي كسب مقام رهبري به دليل يك رسوايي اخلاقي و همچنين افشاي سوابق مخفي همجنس گرايانه سايمون هيوز شعله‌ورتر شد.

مشکلات حزب لیبرال دمکرات در حالی این حزب را دچار دردسرهای جدی کرد که این حزب به دلایل مختلف، به خصوص به عنوان تنها حزب عمده مخالف جنگ عراق، روندی بهتر از دو حزب کارگر و محافظه کار داشت.

انتخاب كمپبل نشانگر عزم حزب ليبرال دمكرات در تداوم روند نسبتا موفق گذشته و درس گرفتن از ناكاميهاي دو ماه اخير به شمار مي‌رود. طرفداران وي معتقدند كه وي تنها كسي از بين نامزدهاي موجود است كه قادر به حفظ يكپارچگي حزب در برابر فشارهاي تبليغاتي رقباي كارگر و محافظه‌كار مي‌باشد.

با وجود اعتبار و احترام كمپبل، مخالفان وي معتقد بودند كه سن بالا و سابقه بيماري كمپبل مانع از كسب موفقيت وي و تداوم روند رو به رشد اين حزب خواهد شد. كمپبل قبلا به بيماري سرطان دچار شده بود، ولي اكنون به طور كامل از اين مشكل رها شده است.

خود كمپبل در گفت‌وگويي اين‌باره مي‌گويد كه در حال حاضر از نظر سلامتي هيچ مشكلي ندارد و سن نسبتا بالا نيز مشكلي براي وي نيست. او افزود: اگر سناتور "جان مك كين" آمريكايي در سن 69 سالگي هنوز به رياست جمهوري كشورش فكر مي‌كند، من هم مي‌توانم اميدوار باشم كه در 72 سالگي (زمان تقريبي انتخابات دو دور بعدي سراسري بريتانيا) نخست وزير كشورم شوم.

شماري از صاحب نظران مسايل سياسي بريتانيا در ابتدا تصور مي‌كردند كه هيوز 54 ساله رهبر بعدي ليبرال دمكراتها خواهد بود، ولي افشاي سوابق همجنس گرایانه وي و اعترافش به تلاش برای پنهان نگاه داشتن آن موجب شد كه وي از اوج محبوبيت به زير كشيده شود.

پس از هيوز بسياري گمان مي‌كردند كه هيون 51 ساله و پرانرژی و روزنامه‌نگار سابق روزنامه گاردین رهبر بعدي حزب خواهد بود. ولي كم سابقگي سياسي وي مانع اعتماد اكثريت اعضاي حزب به او شد.

ولی مشکل این جا بود که هيون تنها يك سال سابقه حضور در پارلمان بريتانيا را دارد كه با توجه به تجربه هيوز و كمپبل انتخاب وي به عنوان رهبر ليبرال دمكراتها مي‌توانست به عنوان يك قمار خطرناك سياسي تلقي شود. در هفته‌هاي اخير هيوز رسانه‌هاي خبري و روزنامه‌نگاران بريتانيا را متهم كرده‌بود كه آشكارا از هيون همكارسابق خود حمايت مي‌كنند تا يك روزنامه‌نگار رهبر جديد اين حزب شود.

برخي چنين گمان مي‌كنند كه كمپبل مي‌خواهد نقشي را همانند "مايكل هاوارد" در حزب محافظه‌كار ايفا كند. هاوارد در شرايط سختي رهبري محافظه‌كاران را از "ايان دانكن اسميت" برعهده گرفت تا صرفا اين حزب را تا دور بعدي انتخابات اداره و بازسازی كند. وي پس از يك دوره توفيق نسبي جاي خود را به "ديويد كامرون" جوان داد.

اكنون برخي فكر مي‌كنند كه با توجه به آن كه در انتخابات بعدي سراسري بريتانيا كمپبل 67 یا 68 ساله خواهد بود، وي مي‌خواهد با رسيدن به جايگاه دومين حزبسياسی بريتانيا  يا نزديكتر شدن به اين هدف ، جاي خود را به يك رهبر نوخاسته و محبوب بدهد تا بقيه راه براي رسيدن به آرزوي ديرينه پيروزي كامل در انتخابات را او بپيمايد.

اكنون بايد ديد كه كمپبل پير در نشست قريب‌الوقوع بهاره حزب ليبرال دمكرات در شهر "هروگيت" چه برنامه‌هاي مشخص و اجرايي را براي برون ‌رفت از بحران و سپس پيروزي نسبي در انتخابات شوراهاي محلي و یا انتخابات سراسري بريتانيا ارايه خواهد كرد.