Rich List

ايرانيان مرفه حضور نسبتا چشمگيري در تازه‌ترين فهرست منتشر شده از ثروتمندترين افراد مقيم بريتانيا دارند.

هفته‌نامه "ساندي تايمز" چاپ لندن در تازه‌ترين شماره خود براي نوزدهمين سال پياپي فهرستي از نام و دارايي ‪ بیش از هزار ثروتمند نخست بريتانيا در سال گذشته را منتشر كرده كه هر یک از آنان حداكثر ۱۹ میليارد و حداقل ‪  هفتاد ميليون پوند دارايي قطعي دارند.

بر اساس اين فهرست، "لاكشمي ميتال" تاجر هندي تبار آهن و فولاد به همراه خانواده‌اش، با ‪ ۱۹ميليارد و ۲۵۰ميليون، "رومن آبرامويچ" تاجر و مالك روس باشگاه فوتبال چلسي با ۱۰ميليارد و ‪  میلیون پوند، "دوك وست مينستر" مالك عمده شماري از ساختمانهاي تجاري و مسكوني مركز لندن با ‪ ۷ميليارد و ۸۰۰ میلیون پوند، "سري و گوپي هندوجاه" برادران هندي تبار با ‪ ۶ميليارد و ‪ ۲۰۰ميليون و "داود ناصر خليلي" ملاك و مجموعه دار آثار عتيقه اسلامي و شرقي و يهودي ايراني تبار با ۵ میلیارد و ‪ ۸۰۰ميليون پوند در رده‌هاي اول تا پنجم اين فهرست قرار دارند.

خليلي از نظر ميزان افزايش ميزان تخميني ثروت در يك سال گذشته با حدود ‪ ۱۰برابر كردن ثروت خود بيشترين ترقي را در بين همه متمولان مقيم بريتانيا داشته و از رتبه نود و نهم اين فهرست در سال گذشته به رده پنجم سال جاري صعود كرده است.

برادران هندوجاه نيز كه در رده چهارم فهرست سال 2007 ساندي تايمز قرار دارند، در نخستين دهه‌هاي زندگي خود در ايران رشد كرده و تجارت را به همراه پدر خود در زمينه‌هاي مواد غذايي و واردات فيلم‌هاي سینمایی هندي و تهيه و توليد فيلم فارسي در سال های دهه شصت و هفتاد میلادی از ايران آغاز كرده‌اند و از سال ‪ ۱۹۷۹تاكنون در بريتانيا اقامت گزيده‌اند.

"مهدي التاجر" بازرگان و سرمايه‌گذار اماراتي مقيم بريتانيا و خانواده وي با دو ميليون و ‪ ۱۳۰ميليون پوند ثروت در رده بيست و دوم فهرست سال ‪ ۲۰۰۷ساندي تايمز قرار دارند.

التاجر مالك شركت آب معدني "هايلند" است كه با حمايت مالي از "اندرو موري" تنيس‌باز جوان و خوش آتيه اسكاتلندي به ورود جدي وي به دنياي حرفه‌اي ها كمك كرد.

همچنين پرنس "كريم آقاخان" رييس فرقه اسماعيليه و سهام‌دار عمده "حبيب بانك" با آن كه نسبت به سال گذشته در ثروتش تغييري ايجاد نشده و همچنان يك ميليارد و ‪۲۵۰ ميليون پوند دارايي دارد، به علت افزايش ثروت رقباي خود از رتبه ‪ ۳۹سال گذشته نزول كرده و هم اكنون پنجاه و يكمين ثروتمند مقيم بريتانيا است.

"برادران چنگيز" (رابرت و وينسنت) دو ايراني يهودي ديگر در فهرست ثروتمندان مقيم بريتانيا در سال ‪۲۰۰۷ هستند كه با ادامه فعاليت خود در زمينه املاك و مستغلات، امسال با افزايش چشمگيری دارايي خود با‪ ۸۵۰ميليون پوند در رده هفتاد و هشتم قرار دارند.

برادران چنگيز سال گذشته در فهرست ساندي تايمز با ۴۹۰ ‪ميليون پوند در رده ‪ ۱۳۶ قرار داشتند.

ساندي تايمز در گزارش خود تاكيد كرده كه تخمين اين نشريه از دارايي برادران چنگيز محافظه‌كارانه و با توجه به وام‌هاي كلان اخذ شده توسط آنان در سرمايه‌گذاري‌هايشان بوده و در گزارش‌هايي ديگر از منابع مالي، ثروت آنان حتي تا چند برابر نيز گزارش شده است.

خانواده آليانس (لرد ديويد و نايجل) يهوديان كاشاني تباري كه در زمينه فروش پستي و كاتالوگي اجناس و صنايع پارچه فعالند نيز پس از چند سال نزول تدریجی سرمايه خود توانستند سال گذشته مجددا بر میزان ثروت خود بيفزايند و با ‪ ۵۰۰ميليون پوند دارايي تخميني در رده ‪۱۵۱ فهرست سال ‪ ۲۰۰۷ ساندي تايمز قرار بگيرند.

دارايي آليانس‌ها در سال ۲۰۰۶ حدود ‪ ح۳۲۰ميليون پوند تخمين زده شده بود و آنان در رديف ۱۸۷  فهرست سال ‪ ۲۰۰۶ساندي تايمز قرار داشتند.

ديگر ملاك يهودي ايراني تبار در فهرست ثروتمندان بريتانيا "جك دلال" معروف به "بلك جك" با ‪ ۶۲۰ميليون پوند دارايي  است.

دلال ۸۳ ساله با آن که ثروت خود را طی یک سال گذشته ۲۰ میلیون پوند افزايش داده، در سال ۲۰۰۷ از رتبه ۱۰۲ سال گذشته به رتبه ۱۱۷ سقوط کرده است. 

"اردشير نقشينه" و خانواده وي نيز با دارايي تخميني ‪ ۵۰۰ميليون پوندي در رتبه ‪ ۱۵۱فهرست ساندي تايمز قرار دارند.

اين خانواده در طول سال گذشته توانسته با فعاليت در زمينه املاك و دفاتر اداري، ثروت خود را ‪ ۳۴۶ميليون پوند افزايش دهد.

سال گذشته خانواده نقشينه با ۱۵۴ میلیون پوند در رده ۳۷۳ ‪ رتب فهرست ساندي تايمز قرار داشت.

در اين ميان، "علي ساريخاني" دارنده شركت‌هاي خدمات تجاري يكي از افراد تازه وارد به فهرست ثروتمندترين‌هاي بريتانيا در سال ‪ ۲۰۰۷است.

بر پايه برآورد ساندي تايمز، سرمايه‌گذار ‪ ۶۱ساله ايراني با‪ ۳۵۰ميليون دارايي در رده ‪ ۲۱۴اين فهرست قرار دارد.

"ديويد شمعون" و خانواده وي هم ديگر ايرانيان فهرست سال ‪ ۲۰۰۷ساندي تايمز هستند. ثروت اين خانواده يهودي كه در زمينه املاك و كشتيراني فعالند در حال حاضر۱۰۳ میلیون پوند تخمين زده مي‌شود كه آنان را در رتبه ‪۶۷۹ ثروتمندترين افراد مقيم بريتانيا قرار داده است.

سال گذشته ثروت اين خانواده ‪ ۱۰۲ميليون پوند تخمين زده شده بود كه آنان را در رده ‪ ۵۴۹فهرست ساندي تايمز قرار داده بود.

 

"جوي اسفندي" ديگر سرمايه‌گذار ايراني در زمينه مسكن و مستغلات با ‪۷۵ ميليون پوند و ‪  پنج میلیون پوند افزايش سرمايه نسبت به سال گذشته در رده ۹۴۹ فهرست ‪  ساندي تايمز قرار دارد.

بر اساس اين گزارش، از بين ۱۱۰۰ ثروتمند عمده ‪  بریتانیا هزار و ۲۶ نفر مرد و تنها ۹۲ نفر زن هستند.

۷۷۴ نفر از این عده با تلاش شخصی کسب دارایی کرده و ۲۲۶ نفر ثروتشان را از منسوبان خود به ارث برده اند. 

بيشترين شغل در بين هزار و ۱۰۰ ثروتمند اصلی این کشور ‪ ۱۱۰۰با ۲۲۱ مورد  مربوط به زمين داري و املاك است.

علاوه بر اين عده، ديگر ثروتمندان انگليسي در اين بخش‌ها به درآمد زايي مشغولند: صنايع رايانه، نرم افزار، اينترنت، ارتباطات و تلفن همراه با ‪۶۰ مورد، توزيع و توليد مواد نوشيدني و غذايي با ‪ ۵۹مورد،رسانه‌ها، تلويزيون، فيلم، چاپ و داستان نويسي با ‪ ۵۶مورد، موسيقي با ‪ ۳۶مورد و بازرگاني، اشتغال و خدمات اداري با ‪ ۳۱مورد.

ده سال پيش براي ورود به فهرست هزار ثروتمند عمده بريتانيا نياز به داشتن حداقل بیست ميليون پوند دارايي بود، ولي اين ميزان اكنون به هفتاد ‪ميليون پوند رسيده است.

از اين رو، كارشناسان مسايل توسعه و اقتصاد در بريتانيا معتقدند كه در يك دهه گذشته، دولت با افزايش فاصله بين طبقات دارا و ندار هم بر تعداد ثروتمندان و هم بر تعداد فقرا افزوده است.

در نتيجه این روند، طبقه متوسط و داراي ثروت كم ولي كافي براي زندگي آبرومند در بريتانيا به تدريج رو به كاهش است.

ساندي تايمز فهرست ثروتمندان بريتانيايي را بر اساس كار تحقيقي گروهي خبره و بر اساس گزارش‌ها و مدارك مختلفي كه در طول يك سال جمع آوري مي‌كند، منتشر مي‌كند.

اين فهرست اگرچه دقيق و قطعي نيست، ولي تاحدي نشانگر تعداد ثروتمندان بريتانيا، حوزه‌هاي سرمايه‌گذاري‌هاي آنان و روندهاي توسعه اقتصادي و اجتماعي در اين كشور است.

پس از اين حرفه بانكداري، بيمه و سهام با ‪ ۱۵۵‬مورد، صنايع، فولاد و مهندسي فلزات با ‪ ۱۰۶‬مورد، خريد و فروش (به جز مواد غذايي) با ‪ ۷۱‬مورد، ساخت و ساز و مسكن با ‪ ۶۴‬مورد، هتلداري، ورزش، مراكز تفريحي و باشگاه‌هاي بدن‌سازي با ‪ ۶۲‬مورد قرار دارند.