"مري بويس" ايران شناس برجسته انگليسي درگذشت

 

                                      mary_boyce.jpg

پروفسور "مري بويس" ايران شناس و استاد ممتاز انگليسي روز سه شنبه چهارم آوريل (۱۶ فروردين) در سن 86 سالگي درگذشت.

بسياري از ايران شناسان جهان، بويس را برجسته‌ترين متخصص اديان و فرهنگ ايران باستان مي‌دانند.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

پرفسور بويس در سال 1920 ز والديني انگليسي در هند به دنيا آمد و در سال 1945 در سن ۲۵ سالگی با ارايه پايان نامه‌اي درباره آيين مانوي از دانشگاه كيمبريج درجه دكترا دريافت كرد.

بويس در سال 1947 استاد و در سال 1963 پروفسور مطالعات زرتشتي در كالج مطالعات شرقي دانشگاه لندن (سوآز) شد.

وي مدت طولاني دركرمان و يزد به سر برد و بازندگي در ميان اقليت زرتشتي به مطالعه آداب و رسوم زرتشتيان ايران پرداخت.

بويس تعداد بسيار زيادي كتاب و مقاله در زمينه تاريخ ايران باستان و تحول آداب و رسوم و فرهنگ آيين زرتشت و ديگر اديان كهن ايران نوشته و تصحيح كرده كه شماری از آنها به فارسي نيز برگردانده شده و از ميان آنها مي‌توان به اين كتابها اشاره كرد: "زرتشتيان، باورها و آيين ديني آنها" (ترجمه عسكر بهرامي)، "توان پايدار و قدمت زرتشتي گري"، "حضور سايه‌وار ولي قدرتمند زرتشتي‌گري در جهان يهودي و مسيحي"، "تاريخ هفت جلدي كيس زرتشت" (ترجمه همايون صنعتي)، "چكيده تاريخ كيش زرتشت" (ترجمه همايون صنعتي) "نامه تنسر"، "ادعيه مانوي درعصر پارتيان"، "منابع متون زرتشتي"، "ادبيات مانوي در متن‌هاي پارتي و پارسي ميانه"، "آيين زرتشت، كشف دوباره فصل گمشده‌اي از تاريخ ديني بشر"، (ترجمه اميد بهبهاني و ابوالحسن تهامي).

سواي تحقيق و تدريس، يكي از جنبه‌هاي مهم زندگي پروفسور مري بويس در دوران پربار علمي وي تربيت چندين متخصص برجسته ايراني و غيرايراني تاريخ، فرهنگ و زبان ايران باستان بود كه از بين آنها مي‌توان به مرحوم دكتر "مهرداد بهار" مورخ و زبان شناس نامدار ايراني و فرزند "ملك‌الشعراي بهار" اشاره كرد.

/ 4 نظر / 6 بازدید
خاطراتچی

سلام نوشته شما در ايروا معرفی شد موفق باشيد

هستی

بسیار مفید بود . ممنون .

reza

سلام. بالاخره دکتر سالمی را ملاقات کردم. براتون ايميل زدم. نميدونم خونديد يا نه. فردا شب يه پست در مورد دکتر خواهم نوشت.

Maryam

ممنون از نوشته پر محتوایتان. متاسفانه چه در ایران و چه در کشورهای دیگر نسل اين گونه دانشمندان که فارغ از دغدغه های مالی و دگرگونیهای سیاسی عمر خود را وقف موضوعاتی مشخص می کردند رو به انقراض است. دانشمندانی که بیشتر به عمق معلومات خود می اندیشیدند تا دامنه و گستره آن.