گزارشی از فهرست ثروتمندترین افراد مقیم بریتانیا در سال 2006

                                          

نام شش ایرانی در فهرست سالانه ثروتمندترین افراد و خانواده های مقیم بریتانیا به چشم می خورد.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

هفته نامه "ساندی تایمز" چاپ لندن مطابق یک سنت همه ساله در شماره جدید خود، در قالب یک مجله ضمیمه 104 صفحه ای، فهرست و مشخصات بیش از یکهزار نفر از ثروتمندترین افراد و خانواده های مقیم بریتانیا که دارایی آنان بین 14 میلیارد و 881 میلیون تا 60 میلیون پوند تخمین زده می شود را منتشر کرده است.

بر اساس این فهرست ثروتمندترین افراد و خانواده های ایرانی مقیم بریتانیا به ترتیب از این قرارند:

"دیوید (ناصر) خلیلی" 60 ساله، ملاک و مجموعه دار سرشناس عتیقه جات به خصوص در زمینه تمدن اسلامی که با 610 میلیون پوند ثروت تخمینی در رتبه نود و نهم این فهرست قرار دارد. خلیلی در اواخر دهه 1970 میلادی از ایران خارج شده و پس از چند سال زندگی در نیویورک از حدود بیست سال پیش در لندن اقامت گزیده است.

دیگر ایرانی این فهرست "جک دلال" (معروف به بلک جک / جک سیاه) است که با 82 سال سن از اوایل دهه هفتاد در زمینه املاک و مستغلات در بریتانیا فعال است. وی هم اکنون دامنه فعالیتهای خود را به لهستان و آلمان نیز گسترش داده است.

برادران چنگیز (وینسنت 49 ساله و رابرت 45 ساله) دارندگان املاک و مراکز صنعتی و تجاری با ثروت تخمینی 490 میلیون پوند در رتبه 136 این فهرست قرار دارند. آنها نیز در اواخر دهه هفتاد و همزمان با انقلاب با خانواده خود از ایران خارج شده اند.

شهرت عمومی خانواده چنگیز در سالهای اخیر بیشتر به تلاشهای جدی ولی نافرجام برای خرید مجتمع بزرگ خرید "سلفریجز" در خیابان آکسفورد واقع در مرکز شهر لندن و همچنین سود خالص 160 میلیون پوندی سال گذشته آنان از محل فروش 180 ایستگاه پمپ بنزین شل در فاصله تنها شش سال از خرید انها بوده است.

لرد "دیوید (داود) آلیانس" 74 ساله و خانواده اش عمدتا در زمینه صنایع پارچه بافی و فروش پوشاک از راه دور (از طریق کاتالوگ، اینترنت و پست) اشتغال دارند و با 320 میلیون پوند ثروت تخمینی در رتبه 187 فهرست سالانه ثروتمندترین های ساندی تایمز قرار دارند.

دیگر خانواده ایرانی در فهرست ثروتمندترین های بریتانیا "دیوید شمعون" و خانواده او هستند که با ثروت تخمینی 102 میلیون پوند در مکان 549 فهرست ساندی تایمز قرار دارند. شمعون و خانواده اش نیز در زمینه های مختلفی از کشاورزی و کشتی رانی گرفته تا عتیقه جات و هتل داری در بریتانیا و دیگر کشورهای اروپایی اشتغال دارند.

اخرین ایرانی در فهرست ثروتمندترین افراد و خانواده های مقیم بریتانیا "جوی اسفندی" 55 ساله و خانواده او هستند که در عمدتا در زمینه املاک و مستغلات فعالیت دارند با ثروت تخمینی 70 میلیون پوند در رتبه 817 این فهرست ایستاده اند.

گفتنی است که هر شش ایرانی حاضر در فهرست ثروتمندترین افراد و خانواده های مقیم بریتانیا یهودی هستند.

بر اساس این فهرست، ثروتمندترین فرد مقیم بریتانیا "لاکشمی میتال" تاجر 55 ساله هندی الاصل است که با ثروت تخمینی 14 میلیارد و 881 میلیون به همراه دیگر اعضای خانواده اش عمدتا در زمینه تجارت فولاد و دیگر فلزات صنعتی فعالیت دارد.

نفر دوم در فهرست سالانه ساندی تایمز "رومن آبرامویچ" سرمایه دار 39 ساله روس و مالک کمپانیهای مختلف در زمینه هایی از قبیل مواد غذایی و نفتی در روسیه و باشگاههای فوتبال چلسی لندن و زسکا مسکو با 10 میلیارد و 800 میلیون پوند ثروت تخمینی است که رسانه های خبری بریتانیا با توجه به افزایش چشمگیر ثروتش به طعنه از وی به عنوان بهترین گلزن سال گذشته چلسی یاد کرده اند.

ثروتمندترین فرد کاملا بریتانیایی و غیر خارجی تبار در این فهرست دوک "وست مینستر" زمین دار و مالک بسیاری از املاک گران قیمت در مرکز لندن است که با 6 میلیارد و 600 میلیون پوند در رتبه سوم فهرست ثروتمندترین افراد مقیم کشورش ایستاده است.

علاوه بر افراد و خانواده های ایرانی که در فهرست سالانه ثروندنرین های ساندی تایمز قرار دارند دو غیرایرانی هستند که بخش مهمی از ثروت خود را مرهون ایران هستند.

برادران "هندوجاه" (سری و گوپی) که با سه میلیارد و 600 میلیون پوند دارایی تخمینی در رتبه هفتم این فهرست قرار دارند از کودکی به اتفاق خانواده خود در ایران اقامت داشتند و اساس ثروت خود را از طریق تجارت مواد غذایی، واردات فیلمهای هندی و سرمایه گذاری در فیلمهای ایرانی به دست اوردند و پس از انقلاب نیز با وجود مهاجرت به بریتانیا ارتباط تجاری خود را کم و بیش با ایران حفظ کرده اند.

دیگر فرد غیرایرانی مرتبط با ایران در فهرست ساندی تایمز "جان فردریکسون" 61 ساله نروژی است که عمدتا در زمینه کشتی رانی بین المللی فعال است و ثروت تخمینی دو میلیارد و 856 میلیون پوندی وی، او را در رتبه دهم این فهرست قرار داده است.

بخش عمده ثروت این ثروتمند نروزی مرهون جسارت وی در جریان جنگ نفتکشها در اوج جنگ عراق علیه ایران در دهه هشتاد میلادی است که وی توانست با ماجراجویی قبول خطر کرده و در نبود رقبای خود با حمل و انتقال نفت و گاز توسط کشتیهای نفت کش خود از خلیج فارس و تنگه هرمز به ثروت قابل توجهی دست یابد.

چهل نفر از افرادی که نامشان در این فهرست ذکر شده در زمینه ورزش فوتبال فعالیت دارند که عمدتا مالک، مدیر و سهام داران تیمهای ورزشی هستند و نامی از بازیکنان در بین آنان دیده نمی شود.

علاوه بر آبراموویچ که در حال حاضر ثروتمندترین فرد شاغل در ورزش و تجارت فوتبال در بریتانیا است پنج نفر بعدی این زمینه از این قرارند: "جو لوییس" با دو میلیارد و 100 میلیون سهام دار باشگاههای تاتنهام هاتسپرز و گلاسگو رنجرز، خانواده مور با یک میلیارد و 160 میلیون ثروت سهام داران لیورپول، "تره ور همینگز" سهام داران چارلتون اتلتیک و پرستون نورث اند با 928 میلیون، "آلن شوگر" سهام دار تاتنهام با 790 میلیون و خانواده واکر سهام دار بلکبرن روورز با 700 میلیون ثروت تخمینی.

در فهرست سالانه ساندی تایمز دارایی ملکه الیزابت دوم 300 میلیون پوند در سال 2006 تخمین زده شده است. این ثروت ملکه بریتانیا را در رده 192 این فهرست قرار می دهد. این تخمین صرفا به داراییهای شخصی الیزابت دوم مربوط است و شامل داراییهای عمومی و ملی که در اختیار خانواده سلطنتی است نمی شود.

از نظر توزیع جغرافیایی محل سکونت ثروتمندان در بریتانیا عدم توازن جدی وجود دارد. بیش از 52 درصد از افراد دارای ثروت بیشتر از 60 میلیون پوند در بریتانیا در جنوب شرق این کشور (لندن و حوالی آن) زندگی می کنند. پس از آن نیز با فاصله های بسیار ساکنان شمال شرق این کشور با 7 درصد و اسکاتلند با حدود 6 درصد قرار دارند.

در حال حاضر ثروتمندترین زن مقیم بریتانیا "تینا گرین" است که به همراه همسرش دارای شرکتهای متعدد تولیدی و فروشگاههای زنجیره ای لباس و لوازم مختلف خانگی هستند و ثروتشان چهار میلیارد و 900 میلیون تخمین زده می شود.

بر اساس فهرست ساندی تایمز در حال حاضر "رابسون والتون" مالک فروشگاههای زنجیره ای وال مارت با دارایی تخمینی 45 میلیارد و 100 میلیون پوند ثروتمندترین فرد جهان است و پس از وی نیز به ترتیب بیل گیتس مالک کمپانی مایکروسافت با 28 میلیارد و 600 میلیون پوند، "وارن بوفت" سرمایه گذار آمریکایی با 24 میلیارد پوند و خانواده آلمانی "آلبرشت" با 18 میلیارد و 400 میلیون پوند قرار دارند.

در قاره اروپا نیز خانواده آلمانی آلبرشت در مکان اول ثروتمندترین افراد قرار دارد و پس از آن نیز "اینگوار کامپارد" مالک سوئدی کمپانی لوازم منزل آیکیا با 16 میلیارد پوند، لاکشمی میتال بریتانیایی با 14 میلیارد و 900 میلیون پوند و "برنارد آرنولد" تولید کننده فرانسوی لوازم زینتی گران قیمت با 12 میلیارد و 300 میلیون پوند قرار دارند.

 

/ 2 نظر / 9 بازدید
هستی

جالب بود موفق باشید .

هدا هادیخانی

با سلام آی دی یا آدرس ثروتمندان ایرانی در بریتانیا را خواستم با تشکر