ماجراي قتل "اولاف پالمه" پس از گذشت دو دهه همچنان در پرده ابهام است

16_historia_skoczek2.jpg

 

با گذشت بيست۰سال از ترور نخست وزير سابق سوئد، معماي قتل اسرارآميز وي همچنان نامعلوم مانده است. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

"اولاف پالمه" (Olof Palme) رهبر حزب سوسيال دمكرات و نخست وزير پيشين سوئد ساعت 23 و 30 دقيقه روز 28 فوريه سال 1986، زماني كه به همراه همسر خود و بدون هر گونه محافظ از سينمايي در مركز استكهلم خارج مي‌شد، مورد اصابت گلوله فرد يا افراد ناشناسي قرار گرفت و در سن پنجاه و نه سالگي به قتل رسيد.

 

از آن زمان تاكنون هيچ سياستمداري نتوانسته جاي خالي پالمه را در سوئد پر كند. "گونار فردريكسون"ْGunar Fredriksson)) سردبير سابق‌روزنامه "آفتونبلادت" (Aftonbladet)چاپ استكهلم در اين‌باره مي‌گويد: "با پالمه سوئد در خارج از مرزهاي خود مهم شد. وي به سوئد جنبه‌اي بين‌المللي داد كه تا پيش از آن هيچ كس قادر به انجام آن نشده بود".

 

بسياري از سوئدي‌ها همچنان پس از گذشتدو دهه معتقدند كه پالمه توسط خارجي‌ها و با انگيزه‌اي غيرسوئدي به قتل رسيده است. يكي از نظرسنجي‌ها در اين مورد نشان مي‌دهد كه حدودهشتاد و شش درصد از مردم اين كشور ضمن آنكه معتقدند كه نخست وزير پيشين كشورشان به دلايل بين‌المللي به قتل رسيده، فكر مي‌كنند كه عوامل اين جنايت هرگز به دام نخواهند افتاد.

 

پروفسور "اولاف رويين" (‪Olof Ruin)مورخ و استاد علوم سياسي دانشگاه استكهلم ضمن اشاره به پيشينه خانوادگي مرفه اولاف پالمه از يك سو و اشاره به سوابق مبارزاتي وي مي‌گويد: پالمه براي نخستين بار افكار عمومي سوئدي‌ها را به سرنوشت فلسطينيان جلب كرد. پيش از آن و از زمان جنگ جهاني دوم به اين سو بر خلاف خط مشي پالمه دولتمردان سوئدي به صورت قاطع و يكپارچه از اسراييل در همه زمينه‌ها حمايت مي‌كردند، اما او به ما فلسطيني‌هاي در تبعيد را شناساند".

 

"لنارت بودستروم" (Lennart Bodstroem) وزير خارجه دولت پالمه در سال هاي 1982 تا 1985 نيز چنين از وي ياد مي‌كند: "پالمه در ابتدا مخالف سرسخت اتحاديه اقتصادي اروپا بود و از آن به عنوان بازوي اقتصادي ناتو ياد مي‌كرد، ولي به مرور در مواجهه با كشاكش دو بلوك شرق و غرب به شدت طرفدار وحدت اروپا شد".شماري از كارشناسان بين‌المللي براين اعتقادند كه برغم تلاش دولتمردان سوئدي، پس از پالمه، اين كشور هرگز نتوانست احترام و شان بين‌المللي زمان وي را باز يابد.

 

پالمه در شامگاه 28 فوريه 1986 در يك خيابان شلوغ و پرتردد در مركز استكهلم به قتل رسيد. سلاحي كه وي را به قتل رساند يك رولور مگنوم 357 بود ولي نه اين سلاح و نه ضارب هرگز شناسايي نشدند. وي تنها رهبر كشورهاي اروپاي غربي بود كه از زمان خاتمه جنگ جهاني دوم تاكنون به قتل رسيده است.

 

پالمه اگرچه در داخل و خارج از كشورش دوستان و حاميان بسياري داشت، ولي در طول حيات سياسي خود دشمناني نيز براي خود تراشيده بود. او در سال1972 تظاهرات و راهپيمايي‌بزرگ ضدجنگ را در استكهلم سازماندهي و در آن به همراه سفير كمونيست ويتنام شمالي در سوئد شركت كرد. او در حاليكه از آزاديخواهان چپ‌گراي ويتنام دفاع مي‌كرد، عليه آپارتايد در آفريقاي جنوبي نيز فعاليت داشت و در راهپيمايي ضداشغالگري شوروي سابق در "چكسلواكي" نيز حضور يافت.

 

در مورد قتل پالمه نظريه‌هاي مختلفي وجود دارد و تاكنون چندين گزارش محرمانه و آشكار درخصوص اين حادثه منتشر شده وچهارده مورد تجسس نيز در اين مورد همچنان در جريان است.بيش ازنيم ميليون برگ سند وبيست هزار مورد تماس و سرنخ شهود مرتبط با قتل نخست وزير فقيد سوئد چند اتاق را در اداره مركزي پليس استكهلم اشغال كرده است.

 

يكي از اين گزارش‌ها كه چند سال قبل از طبقه‌بندي خارج شده "گزارش سري كميته حقيقت ياب ترور اولاف پالمه" است كه توسط مقامات امنيتي سوئد تهيه و تنظيم شده است. اين گزارش گرچه فاقد يك نتيجه‌گيري مشخص است، اما بدون توجه به حدس و گمان و بر پايه شواهد به موارد مختلف و سرنخ‌هاي پراكنده‌اي در اين‌باره اشاره دارد. بر اساس اين گزارش كه مبتني بر جزييات فراواني است كه چند روز پس از قتل اولاف پالمه نيروهاي امنيتي انگليس اطلاعاتي به دست آوردند كه قاتل وي به فرمان پليس امنيتي رژيم نژادپرست آفريقاي جنوبي به اين اقدام دست زده است. پالمه از اوان جواني تا هنگام مرگ دشمن سرسخت و آشتي‌ناپذير حكومت آپارتايد در آفريقاي جنوبي بود.

 

يكي ديگر از نخستين فرضيه‌هاي مربوط به قتل پالمه به سازمان شبه‌نظاميان "پ.ك.ك" متعلق به كردهاي جدايي‌طلب تركيه مي‌باشد. بسياري از ماموران تجسس اين پرونده معتقدند كه افراد اين گروه مامور قتل پالمه بوده‌اند. علاوه بر گزارشها و سرنخ‌هاي مختلف موجود در پرونده، ظاهرا همسر سابق "عبدالله اوجالان" رهبر زنداني پ.ك.ك اعتراف كرده كه ترور نخست وزير پيشين سوئد توسط عناصر انشعابي و خودسر اين حزب و در انتقام از ممانعت پالمه از اعطاي پناهندگي سياسي به اعضا و هواداران پ.ك.ك صورت گرفته است.

 

برخي از مقامات پي‌گير پرونده قتل پالمه بر اساس ارتباطات و فعاليت‌هاي شخصي به نام"برتيل ودين" (Bertil Wedin)كه يك عنصر فاشيست و راست‌گراي افراطي است معتقدند كه هر دو نظريه مطرح شده در مورد اين واقعه قرين به صحت است. به نظر آنان، ودين كه از يك سو روابط و همكاري نزديكي با نژادپرستان آفريقاي جنوبي داشت، در عين حال با رهبران پ.ك.ك نيز از جهات زيادي آشنا و هم سو بود. وي همچنين دشمن حركت سوسيال دمكراسي سوئد و شخص پالمه بود.

 

بر اساس اين نظريه، رژيم نژاد پرست آفريقاي جنوبي از طريق ودين يك گروه از اعضاي پ.ك.ك را اجير كرد تا به اين عمل دست بزنند. ودين تحت بازداشت و محاكمه قرار گرفت ولي با وجود شواهد و مدارك فراوان مالي و عملياتي كه عليه وي در مورد ارتباطاتش با سرويس امنيتي آفريقاي جنوبي بدست آمد، نهايتا تبرئه و آزاد شد. جالب توجه است كه ترور پالمه پنج روز پس از يك همايش سه روزه و پر سر و صداي بين‌المللي براي مبارزه با رژيم آفريقاي جنوبي و تبعيض نژادي انجام شد.

 

گروهي ديگر از كارشناسان قتل پالمه، ضمن تاييد نقش حكومت پيشين آفريقاي جنوبي و برتيل ودين در اين قتل، معتقدند كه اين اقدام نه توسط پ.ك.ك بلكه به وسيله يك نژادپرست سوئدي كه به دلايل اعتقادي و يا امنيتي تابعيت آفريقاي جنوبي را هم داشت، انج

/ 0 نظر / 16 بازدید