روياهاي خاکستري شهر لندن براي ميزباني المپيک تابستاني 2012

روياهاي خاکستري شهر لندن براي ميزباني المپيک تابستاني <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:cs:smarttags" />2012<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

روز سه شنبه 15 فوريه قرار است هيات بازرسان كميته بين‌المللي المپيكوارد لندن شده و به مدت چهار روز از چهارشنبه 16 تا شنبه 19 فوريه ميزان آمادگي اين شهر لندن به عنوان يكي از نامزدهايالمپيك ۲۰۱۲   را مورد ارزيابي قرار دهند.

اعضای ۱۴نفره اين هيات كه توسط خانم "نوالالمتوكل" مراكشي و قهرمان سابق المپيك در رشته دو با مانع رهبري مي‌شود قرار استدر مدت يك ماه و نيم بازرسي خود از شهرهاي ميزبان، وضعيت آنها را در زمينه ازجمله وضعيت مالي و حمل و نقل مورد بازرسي قرار دهد.

لندن براي كسب ميزبانيبازي‌هاي المپيك ۲۰۱۲ با شهرهاي پاريس، مادريد، مسکو و نيويورك رقابت دارد. هيات بازرسي كميته المپيك فعاليتش را از هفته پيش آغاز كرد و تاكنون فقطوضعيت شهر مادريد را مورد بررسي قرار داده است.

اين هيات بين المللي همچنين قرار است پس از لندن در روزهاي 21 تا 24 فوريه از نيويورک، از نهم تا 12 مارس از پاريس و از 14 تا 17 همان ماه از مسکو و امکانات و تاسيسات ورزشي اين شهرها بازديد کنند.

نظر و گزارش نهايي اين هيات تعيين کننده قطعي شهر ميزبان المپيک 2012 نيست، ولي به نظر مي رسد که نتايج بازرسيهاي آنان تاثيربسيار  زيادي در راي پاياني اعضاي کميته بين المللي المپيک داشته باشد.

شهر لندن تاکنون دو بار در سالهاي 1908 و 1948 ميزبان برگزاري بازيهاي المپيک تابستاني بوده و دو بار نيز تلاش شهر منچستر براي ميزباني المپيک تابستاني 1996 و 2000 تيز با شکست مواجه شده است.

پيش از اين چنين به نظر مي رسيد که شهرهاي پاريس و نيويورک به مراتب از بخت بيشتري نسبت به رقباي خود براي کسب ميزباني المپيک 2012 برخوردارند، ولي گزارشهاي اخير در مورد تلاشهاي لندن نشانگر کم شدن اين فاصله توسط پايتخت بريتانيا است.

"تسا جاول" وزير فرهنگ و رسانه هاي بريتانيا که در يک تور توجيهي و تبليغاتي براي جلب حمايت ملي از برگزاري المپيک در لندن به شهرهاي مختلف کشورش سفر کرده تاکيد کرده که ميزباني لندن يک هديه به نسلهاي آينده بريتانيا است، ولي دستيابي به ميزباني المپيک تابستاني 2012 و غلبه بر رقباي سخت کوش لندن کاري آسان نيست و تنها در پرتو برنامه ريزي و سازمان دهي دقيق و اتحاد کامل مردم و سازمانهاي ذي ربط حاصل خواهد شد.

وي همچنين هشدار داد که هرگونهفعاليت اعتراضي مخالفان هنگام حضور هيات بازرسان كميته بين المللي المپيك در لندن سبب خواهد تاروياي مردم بريتانيا براي ميزباني بازي‌هاي المپيك سال ۲۰۱۲به کلي از بين برود.

مخالفان برگزاري بازي‌هايالمپيك ۲۰۱۲ در لندن اقدام به تشكيل يك گروه اعتراضي با نام " نه به لندن  ۲۰۱۲"   كرده و قصد دارند برنامه‌هايمختلفي را براي ناكام گذاشتن لندن در كسب ميزباني به اجرا بگذارند. مخالفان،اين اقدام مسوولان ورزشي را كه با حمايت دولت همراه است به عنوان يك اقدام مخربزيست محيطي ارزيابي كرده‌اند.

وزير فرهنگ بريتانيا از مخالفان برگزاري المپيک در اين کشور خواست در مدت پنچ روز حضور بازرسان سكوت اختيار كنند و تاكيدكرد:مخالفان نبايد از حق مخالفت خود براي از بين بردن روياي اكثريت مردم بريتانيا براي ميزباني المپيك سوء استفاده كنند.

مخالفان برگزاري المپيک در لندن بر اين عقيده اند که اين رقابتها ممکن است موجب رونق پايتخت بريتانيا شود، ولي در عمل اين امر با هزينه ماليات دهندگان شهرستاني انجام خواهد شد و سود چنداني نيز براي آنان نخواهد داشت.

با اين همه جاولز مدعي است که اکثريت مطلق ساکنان مناطق مختلف کشورش با برگزاري المپيک 2012 در شهر لندن موافقند و نظرسنجيها نشانگر 80 درصد از مردم ايرلند شمالي و اسکاتلند از اين رقابتها است.

از سوي ديگر شماري از سازمانهاي خيريه بريتانياي که براي ادامه حيات خود متکي به کمکهاي دولتي و سود ناشي از بليتهاي بخت آزمايي هستند از اين مساله ابراز نگراني کرده اند که در صورت پيروزي لندن در اين رقابت تا هفت سال همه کمکهاي اضافي دولتي و لاتاري به سوي المپيک روانه خواهد شد و ديگر موسسات خيريه و فعاليتهاي داوطلبانه با بحران مالي مواجه خواهند شد.

بازرسان کميته بين المللي المپيک در مدت حضور خود در لندن قرار است از مجنمع تنيس ويمبلدون، ورزشگاه کريکت لردز که قرار است به عنوان محل برگزاري رقابتهاي تيراندازي مورد استفاده شود و اراضي که قرار است دهکده اصلي المپيک در آن تاسيس شود بازديد خواهند کرد.

اين هيات همچنين قرار است در يک ميهماني اختصاصي به ميزباني اليزابت دوم ملکه بريتانيا در کاخ باکينگهام شرکت کنند.

به گفته جاولز رقابت اين پنج شهر به دليل تواناييها و اعتبارشان براي ميزباني المپيک 2012 بسيار فشرده و نزديک است، ولي وي باور دارد که لندن بخت بيشتري براي غلبه بر رقباي خود دارد.

تاکنون نيم ميليون نفر از مردم بريتانيا مستقيما و از طريق امضاي يک تومار فراخوان از ميزباني شهر لندن حمايت کرده اند. وزير فرهنگ اميدوار است که شمار اين امضاها تا چهار ماه و نيم ديگر (اول ماه ژوييه) به يک ميليون برسد.

از سوي ديگر توني بلر نخست وزير بريتانيا روز دوشنبه يک بار ديگر حمايت کامل و قاطع دولتش را از نامزدي لندن براي برگزاري المپيک 2012 در لندن اعلام کرد.

در همين ارتباط بلر تصميم گرفته تا در اوايل ماه ژوييه با سفري اختصاصي به سنگاپور محل برگزاري نشست نهايي گزينش ميزبان المپيک 2012 نمايندگان کشورهاي مختلف جهان را به راي دادن به ميزباني لندن ترغيب کند.

وزير فرهنگ بريتانيا همچنين اعلام کرده که ممکن است ويليام فرزند ارشد پرنس چارلز و پرنسس دايانا نيز به عنوان نخستين ماموريت رسمي و مللکتي خود بلر را در سفر سنگاپور همراهي کند.

علاوه بر بلر و دولتش، ملکه اليزابت دوم و اعضاي خانواده سلطنتي و کن ليوينگستون شهردار انتخابي لندن نيز حمايت کامل خود از ميزباني لندن را اعلام کرده اند.

اين در حالي است که ملکه بريتانيا چندي پيش در اظهاراتي جنجالي پيش بيني کرده بود که نهايتا شهر پاريس ميزباني المپيک 2012 را به دست آورد.

يکي از نقاط ضعف اصلي لندن براي اين ميزباني مشکل راه آهن بين شهري و قطار زير زميني اين شهر است، ولي شهردار لندن قول داده که اين مشکل را تا هفت سال ديگر به کلي مرتفع سازد.

بريتانيا براي كسب ميزباني بازيهاي المپيك ۲۰۱۲ اقدام بهتشكيل يك كميته ويژه كرده است كه رياست آن را لرد "سباستين كو" قهرمان سابق دو وميداني جهان بر عهده دارد. كو وعده كرده است در صورت موفقيت قطعي بريتانيا دركسب ميزباني بازي‌ها، دهكده المپيك و ورزشگاه اصلي اين مسابقه‌ها در محلي به نام "لوئر لي ولي" در منطقه "كنت" واقع در شرق شهر لندن ساخته شود.

ساخت يك ورزشگاه ۸۰ هزار نفري، يك استخر بهطول ۵۰ متر، يك مركز تمرين تيم‌هاي مختلف، پيست دوچرخه سواري، مجتمع جداگانه برايورزش‌هاي مختلف، يك مجتمع باز و داخل سالن براي تنيس و يك مجتمع هاكي روي چمن ازديگر برنامه‌هاي لندن در صورت كسب ميزباني بازيهاي المپيك ۲۰۱۲ است.

هزينه ميزباني و برگزاري اين بازيها براي لندن با احتساب نرخ كنوني تورم ۱۷ميليارددلار برآورد شده است.

دولت بريتانيا معتقد است، در كوتاه مدت و ميان مدتدستاوردهاي اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي ميزباني بازيهاي المپيك به مراتب بيشتر ازهزينه‌هاي "سرسام‌آور" آن خواهد بود.

در حال حاضر به نظر مي رسد که کسب ميزباني اين رقابتها به يک چالش جدي حيثيتي براي دولت بلر تبديل شده است. نخست وزير بريتانيا البته در حال حاضر شرايطي نيست که با شکست در اين رقابت دچار مشکل جدي شود، ولي پيروزي در برابر رقبا در اين مبارزه مي تواند يک توفيق مهم براي افزايش اعتبار و وجهه مردمي وي و دولت کارگري او شود.

برنده نهايي ميزباني المپيك۲۰۱۲قرار است با راي نمايندگان همه کشورهاي عضو كميته بين‌المللي المپيك در روز ششم ژوييه سال ۲۰۰۵(16تير ۸۴) در شهر سنگاپور انتخاب شود.

/ 1 نظر / 10 بازدید
اشنا

جناب تفرشی سلام لطفا بيشتر بنويسيد و ما را محروم نکنيد.