در باب مشکلات تاریخ نویسی ایرانی و یا به دشمنی برخاستن با قدیسین

mtafreshi@gmail.com

ماه گذشته روزنامه شرق مطلبی را در مورد مظفر بقايی کرمانی به قلم آقای دکتر سيد محمد سيف زاده به چاپ رساند. از نظر من اين مطلب صرف نظر از آن که موارد مکرر غرض ورزی و يکسو نگری را شامل بود نمونه غم انگيزی از انحطاط و ولنگاری در تاريخ نويسی معاصر ايران نيز بود.

من پاسخی به اين مطلب نوشته و برای چاپ به روزنامه شرق فرستادم. مسئولان روزنامه شرق لطف کرده اند و با تحريف و سانسور مفصل و غير قابل قبول مطلب من و حذف مطالب کليدی آن را به نوشته ای کم رمق تبديل کرده اند که به جای پرداختن به مطلب اساسی که گفتم تنها به نظر برسد که يک دفاع محض از بقايی است. اين تحريف شامل تغيير عنوان مقاله در جهت خلاف نوشته من است. البته به عنوان نشانه ای از حسن نيت عکس بقايی را نيز سوار الاغ رسانده اند که البته اين مورد چندان به من ارتباطی ندارد و نشانگر حسن سليقه مسئولان صفحه تاريخ شرق است. در مورد اين شيرين کاری واقعا بايد به روح پرفتوح محرمعلی خان سانسورچی عصر پهلوی اول و دوم درود فرستاد که  دست کم اين معرفت را داشت که اگر به هر دليلی با مطلبی مخالف بود آن را به کلی از صفحه نشريه خارج می کرد. نه آن که با تحريف و قلب محتوا مطلب نويسنده بخت برگشته را وارونه و کم رمق کند.

به هر حال اين مطلب در شماره امروز يکشنبه ۲۵ ارديبهشت (۱۵ مه) در صفحه تاريخ روزنامه شرق  چاپ شده است.

در اين جا ضمن آوردن لينک مطلب آقای سيف زاده و مطلبی که به نام من در شرق چاپ شده اصل و متن کامل مطلب خودم را نيز آورده ام:

 

لينک مطلب آقای سيف زاده:

 

http://www.sharghnewspaper.com/840130/html/hist.htm

 

لينک مطلب منسوب به من:

 

http://www.sharghnewspaper.com/840225/html/hist.htm

 

متن کامل مقاله من:

 

در باب مشکلات تاریخ نویسی ایرانی و یا به دشمنی برخاستن با قدیسین<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

(نگاهی به مقاله "قتل افشار طوس و دخالت دکتر بقایی" نوشته آقای دکتر سید حسین سیف زاده)

 

مجید تفرشی

پژوهشگر تاریخ معاصر ایران و تشیع

mtafreshi.persianblog.ir

mtafreshi@gmail.com

 

انگیزه نگارش این سطور در درجه نخست نوشته آقای دکتر محمد سیف زاده در شماره 454 روزنامه شرق به تاریخ سی ام فروردین سال جاری با عنوان "قتل افشار طوس و دخالت دکتر بقایی" است. با این همه به یادداشت اقای مسعود بهنود با عنوان "با تاریخ شوخی نکنیم" در "بهنود دیگر"، وبلاگ شخصی ایشان (به تاریخ 15 آوریل/ 26 فروردین) نیز نیم نگاهی داشته ام.

 

نوشتن در مورد بقایی و نقد متدلوژیک روشها و دیدگاههای برخی از نویسندگان مخالف وی در شرایط کنونی ایران کار ساده ای نیست. این امر البته به ویژه برای نگارنده که هیچ گاه هیچ گرایش شخصی، سیاسی، فکری و حزبی به بقایی نداشته ام، هر چند از نظر سنی هم این امر برایم ممکن نبوده است، به مراتب دشوارتر است. با یک مراجعه سردستی به همین روزنامه شرق می توان به خوبی دریافت که حمله به بقایی و حمایت از مخالفان وی مورد پسند بسیاری و مد روز است. در این شرایط نقد آرای مخالفان وی به هیچ وجه مطابق احتیاط و شرط عقل نیست و یک فرد جویای جاه طلبیهای زود گذر و وجاهت و خوشنامی معمول زمانه خود مطلقا را به این ورطه نمی افکند.

 

بنابراین دلیلی بر اصرار بیشتر به این نکته نمی بینم که این نوشته دفاعی از بقایی و حزب زحمتکشان نبوده و بررسی گذرا و کوتاه رویکردهای تاریخی برخی از دیدگاههای منتقدان و دشمنان وی است. از سوی دیگر باید گفت که قصد این مقاله به هیچ وجه بررسی و ارزیابی صحت و سقم عملکرد و کارنامه سیاسی بقایی نیست و صرفا به بررسی نوشته آقای سیف زاده و دیگر نوشته های مرتبط با آن می پردازد. این البته به آن معنی نیست که نگارنده در بررسی و تحلیل زندگی و زمانه بقایی نظری ندارد، بلکه به این معنی است که این نوشته مجال پرداختن به آن نیست.

 

با گذشت بیش از 54 سال از ملی شدن صنعت نفت در ایران، 51 سال از کودتای 28 مرداد، بیش از 26 سال از پیروزی انقلاب اسلامی و 17 سال از مرگ دکتر مظفر بقایی کرمانی در زندان، به نظر می رسد که بررسی پیرامون زندگی، زمانه و همچنین نقش او در جریانهای سیاسی و حزبی شش دهه اخیر ایران همچنان پرطرفدار و پرخواننده است. واقعیت این جا است در طول نیم قرن اخیر، رخدادهای مربوط به ملی شدن صنعت نفت، دو دوره نخست وزیری مرحوم دکتر محمد مصدق و کودتای 28 مرداد به موازات آن که مورد تحقیق جدی قرار گرفته، در موارد بسیاری به عنوان حربه و ابزاری سیاسی و تبلیغی و در عین حال غیرمستقیم و کنایی علیه وضع موجود، حکومتهای حاکم در قبل و بعد از انقلاب و به خصوص نشان دادن یک حکومت آرمانی و دلخواه مورد استفاده قرار گرفته است. اکنو ن نیز در ایران و بین ایرانیان خارج از کشور اگر کسی در انتقاد از دولت دکتر مصدق و یا تجربه حکومت جبهه ملی چیزی بنویسد اگر در داخل کشور باشد فاشیست، راستگرا و تمامیت خواه است و اگر در خارج از کشور باشد عامل اجنبی و ساواکی و سلطنت طلب.

 

در این مسیر دکتر بقایی که به گفته دوستان و دشمنانش روزگاری پس از دکتر مصدق دومین چهره سیاسی و غیرروحانی ملی شدن صنعت نفت و جبهه ملی بود و سپس به هر دلیلی که از محدوده این نوشته خارج است راهش را از مصدق جدا کرد باید به عنوان مظهر قهر و عداوت دولتهای وقت علیه مصدق و جبهه ملی و آزادی خواهی ملت ایران تلقی شود. به نوشته مخالفان بقایی چه در داخل و چه در خارج از ایران، حکومت جمهوری اسلامی و حتی نظریه ولایت فقیه ساخته و پرداخته بقایی و شاگردان اوست. این تئوری شاید می توانست درست جلوه کند اگر بقایی در سالهای پس از انقلاب به نان و نامی می رسید و یا اگر نه، دست کم سر سالم و با آرامش به گور می گذارد. ولی با دستگیری بدون اعلام اتهام دقیق، زندان انفرادی، بدون محاکمه عادلانه و حتی ناعادلانه و مرگ مشکوکی که به سادگی به دلیل ابتلای طولانی به سفلیس مزمن و حاد اعلام شد، این نظریه به شدت کم اعتبار و مورد سوال واقع شد.

 

این در حالی است که تا به امروز هم هیچ روایت حکومتی و مستقلی در مورد علت دقیق دستگیری، بازجوییها و نحوه واقعی مرگ وی منتشر نشده است. حتی در کتاب رسمی و حکومتی که با عنوان "زندگينامه سياسي دكتر مظفر بقايي" نوشته آقای حسین آبادیان و با مقدمه و نظارت آقای عبدالله شهبازی در سال 1377 (پس از دوم خرداد 76) و توسط موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی منتشر شده نیز مطلب مشخص چندانی در این باره به چشم نمی خورد. این مورد البته یک پرونده سازی تمام عیار در لباس کتاب است که برای محکوم کردن بقایی از پرونده های ساواک و کارنامه دوران تحصیلات کودکی و جوانی گرفته تا مسایل خاله زنکی و شایعات خانوادگی سوژه و نسخه های دوا و درمان وی کمک گرفته تا نشان دهد که وی از بدو تولد و بالطبع و بالذات خائن و منحرف بوده است. آن هم البته بر اساس اسنادی که اولا بدون هیچ حکم رسمی مصادره شده و ثانیا یک برگ از آنها در اختیار هیچ کسی به جز گردآورندگان این کتاب نبوده و هنوز هم نیست.

 

البته در مورد این کتاب هیچ کس به خصوص فعالان و دلسوزان حقوق بشر و مخالفان اهانت و تعرض به حریم خصوصی افراد اعتراضی نکردند که هیچ، حتی از گردآورنده این کتاب (که دوست و آشنای بنده است و من هیچ خرده حساب شخصی و غیرحرفه ای با ایشان ندارم) در مصاحبه های متعدد در نشریات میانه رو و اصلاح طلب نیز به عنوان مولف یک اثر ماندگار، نمونه و عالمانه و البته آکادمیک تجلیل شد. تا جایی که من می دانم تنها یک نقد منصفانه در مورد آن توسط آقای کاوه بیات در ماهنامه جهان کتاب با عنوان "پرونده ای برای بقایی" منتشر شد.

 

برای من بسیار سخت و ناگوار است که بر این نکته تاکید کنم که بقایی نیز همانند عده ای دیگر در طول حاکمیت افرادی در زندان درگذشت یا کشته شد که هم اکنون بر اساس اعتقاد واقعا جدید و یا تطبیق دادن خود با دوره جدیدی که رعایت حقوق بشر اهمیت محوری یافته، ظاهرا و یا واقعا مخالف رفتار و عملکرد گذشته خود هستند و با ارایه همین شعار نیز در پی آمال سیاسی و کسب یا حفظ قدرت می باشند. البته این عده تاکنون هیچ گاه همانند دیگر رهبران جویای قدرت جهان این جسارت و تهور را از خود نشان نداده اند که با خود مشت و مالی و صداقت اعمال گذشته خود را افشا کرده و از آن تبری جویند. از آن گذشته این افراد که بعضا دوستان ارجمندی هم هستند اصلا خوش نمی دارند که اشخاص دیگری هم به این امر دست زده و در رزومه پاک و منزه آنان اما و اگر و یا خدشه ای وارد کند.

 

این امر البته شامل افراد دیگری از جمله حقوقدانان و به خصوص مدافعان حقوق از دست رفته فردی متهمان سیاسی نیز می شود. تا جایی که من مطلعم در طول بیش از 17 سالی که از درگذشت مشکوک و مکتوم بقایی در زندان می گذرد هیچ فعال حقوق بشری به دستگیری، زندان انفرادی، عدم تفهیم اتهام و مرگ قتل گونه او اعتراض نکرده است. بقایی در همان سلول انفرادی درگذشت که به گفته آقای سیف زاده در نشست مطبوعاتی اواخر دی ماه سال گذشته کانون مدافعان حقوق بشر، از مصادیق بارز نقض حقوق بشر و شکنجه است. من درست نمی دانم که در طول بازداشت بقایی چه بر وی گذشته بود که به گفته برخی از بستگان وی و همچنین کسانی که جنازه وی را دیده بوده اند این فرد تنومند به قولی دارای حدود 110 کیلوگرم وزن، در طول چند ماه زندان به یک فرد نحیف چهل کیلویی تبدیل شده بود.

 

چه در آن زمان و چه در سالهای پس از آغاز جنبش دوم خرداد 1376 مشاهده نشد که چه عاملان این ماجرا و چه فعالان حقوق بشری همانند آقای دکتر سیف زاده به این اقدام اعتراض و حتی اشاره ای ضمنی کنند. از این جهت به نام آقای سیف زاده اشاره می کنم که ایشان هم سابقه قضاوت دارند و هم از چهره های شاخص و شناخته شده دفاع از حقوق بشر در ایرانند. من که نه حقوقدانم و نه خود را در در زمینه دلسوزی به حق از حقوق بشر در اندازه های والای آقای دکتر سیف زاده و همکارانشان نمی بینم به یاد نمی آورم که یک بار هم که شده ایشان به ماجراهایی که به دکتر بقایی گذشته اشاره کرده و به آن اعتراض داشته باشند.

 

نکند خدای ناکرده این تصور برخی واقعیت داشته باشد که شماری از فعالان حقوق بشر در ایران دفاع از افراد ستم دیده را به طور گزینشی انجام می دهند و حمایت از این قبیل افراد را بر اساس گزینش سیاسی و ایدئولوژیک قربانیان انجام می دهند. این در حالی است که آقای سیف زاده خود در جایی فرموده اند: "پس از اخذ پروانه‌ي وكالت نيز تمايل داشتم از افرادي دفاع كنم كه به آنها ظلم شده بود، به همين دليل به همراه 4 نفر ديگر از وكلا، كانون مدافعان حقوق بشر را تشكيل داديم چون معتقد بوديم پيشبرد اصلاحات بدون وجود NGO حقوق بشري ممكن نيست. وكلاي اين كانون تا كنون وكالت حدود 70 نفر از متهمان فعال سياسي و مطبوعاتي را پذيرفته‌اند."

 

بگذارید در این مورد به دو مثال مشخص اشاره کنم. در همان ماههای نخست اعلام دستگیری و مرگ بقایی در سال 1366 در یکی از نشستهای هفتگی خودمانی و نیمه عمومی روزهای چهارشنبه که در منزل شادروان داریوش فروهر برگزار می شد جوانی و جسارت کرده و از آن مرحوم پرسیدم که چرا در راستای تلاشهای حقوق بشری خود به دستگیری و مرگ مشکوک بقایی اعتراض نمی کنند. ایشان به صراحت فرمودند: دکتر بقایی به فرجام اعمال خود در مورد دشمنی با دکتر مصدق و نهضت ملی رسید و حقش بود که با او چنین رفتاری شود.

 

مورد دیگر: یکی از بستگان نزدیک بقایی به دنبال دستگیری و مرگ وی با دکتر عبدالکریم لاهیجی فعال سرشناس مسایل حقوق بشر ایران در مجامع بین المللی که مقیم فرانسه اند تماس گرفت تا از وی در مورد ظلمی که در به قول منسوب بقایی در مورد دستگیری بی دلیل قطعی، زندان انفرادی و شکنجه و مرگی که مستقیم یا غیرمستقیم قتل محسوب می شد استمداد بجوید. ظاهرا آقای لاهیجی که قاعدتا وظیفه اش دفاع از همه مظلومان و قربانیان نقض حقوق بشر در ایران بدون توجه به آرمانها و عملکرد سیاسی آنها است به این منسوب بقایی گفته بود که این سرنوشت حق وی بوده و او از هر گونه دفاع از چنین شخصی که مخالف دکتر مصدق بوده معذور است. این قوم و خویش نزدیک بقایی بارها این روایت را به طور کتبی و شفاهی در مجامع و رسانه های مختلف اظهار کرده و من البته تاکنون هیچ گونه تکذیبی از آقای لاهیجی در مورد این روایت نشنیده ام.

 

بگذریم، آقای سیف زاده یک بار در مصاحبه ای با خبرگزاری ایسنا خود را معتقد به "اسلام عدالت‌خواهانه با تكيه بر عقلانيت" می دانند. ولی با کمال تاسف باید گفت که دست کم در این مقاله خود در مصرف عدالت خواهی اسلامی و عقلانیت به شدت صرفه جویی کرده اند. نوشته ایشان از ابتدا تا انتها سرشار از پیشداوریها و عبارات ارزشداورانه ای است که نه با شغل اصلی ایشان که قضاوت و امور حقوقی است سازگاری دارد و نه با شغل جدید ایشان که تاریخنگاری باشد.

 

عنوان مقاله آقای سیف زاده چنین است: قتل افشار طوس و دخالت دکتر بقایی. به راستی این مقاله چه تحلیل و اطلاعات تازه، ناگفته و حتی دست دوم قابل توجهی حتی با معیارهای پیش پا افتاده ژورنالیسم ایرانی به خواننده ارایه می کند؟ در کل این مقاله یک بار در دو سطر صرفا ذکر شده که آقای محمد ترکمان در کتاب خود بررسی دقیق و موشکافانه ای از ماجرای قتل افشار طوس و نقش بقایی در آن انجام داده و یک بار نیز در دو سطر دیگر از قول آقای نجاتی آمده که بقایی با حمایت سازمان جاسوسی انگلیس در توطئه ربودن و قتل سرتيپ محمد افشار طوس رئيس شهربانى كل كشور دست داشت. تنها اظهار نظر و تحلیل شخصی آقای سیف زاده در مورد عنوان اصلی مقاله این است: "با آنكه دلايل مستند و متقنى داير به دخالت بقايى در قتل افشار طوس وجود داشت كه توسط وزارت دادگسترى به مجلس ارائه گرديد، اما مجلس تحت حمايت كودتاگران راى به لغو مصونيت پارلمانى بقايى نداده تا آنها با همكارى يكديگر بتوانند زمينه سقوط دولت ملى دكتر مصدق را فراهم نمايند." این همه آن چیزی است که در کل مقاله ایشان در مورد مطلب عنوان شده در تیتر مطلب ذکر شده است.

 

اکنون اجازه بدهید به نخستین بند از نوشته آقای سیف زاده اشاره کنم: "در طول تاريخ پرفراز و نشيب صد سال اخير ايران مظفر بقايى نابكارترين فردى است كه در نقش يك رجل سياسى در صحنه سياست ايران ظاهر شده است. به گمان نويسنده اين كتاب هيچ يك از سياستمداران ايران در زمينه حيله گرى، عوام فريبى، صحنه سازى، منحرف ساختن افكار مردم از واقعيات، كشانيدن قشرهايى از جامعه در راستاى اهداف خود و نيز مداومت در اين كار از چنان استعدادى كه در نهاد وى وجود داشت برخوردار نبوده است." آقای سیف زاده بلافاصله پس از این آغاز عالمانه و بی طرفانه نوشته اند: "بقايى در راه حصول قدرت از هيچ دسيسه و نيرنگ ابايى نداشت تا رسيدن به سرمنزل مقصود، از دوستى هر موجودى بهره مى جست و با قديسين به دشمنى برمى خاست. حاميان او هم اين اوصاف را مى دانستند و از او بهره ها مى بردند."

 

به نظر من این دو بند که در صدر مقاله آقای سیف زاده آمده به مراتب فراتر و مهمتر از یک ارزشداوری مغرضانه و اظهار نظر غیرعالمانه در مورد یک فرد یا جریان سیاسی یا تاریخی است. این نوع نگرش و نگارش از هر که می خواهد باشد و علیه هر که هست، (چه دوست فقید بنده مرحوم سرهنگ نجاتی و چه آقای سیف زاده) نشانگر نوعی گرفتاری و انحطاط جدی در تاریخ نگاری معاصر ایران است. اقای سیف زاده چه به عنوان یک قاضی و وکیل و چه به عنوان یک تاریخ نویس از همان ابتدا حکم را صادر کرده و تکلیف خود مشخص کرده اند. نگارنده سطور بالا ظاهرا همه هزاران رجل سیاسی حاضر در صحنه سیاسی معاصر ایران را یک یه یک مورد بررسی دقیق، موشکافانه، مقایسه ای و لابد عادلانه قرار داده و در نهایت به این نتیجه قطعی و مسجل رسیده که بقایی نابکارترین، حیله گرترین، عوام فریب ترین و صحنه سازترین همه رجال سیاسی در طول تاریخ پرفراز و نشیب ایران است.

 

آن چه که در مقاله آقای سیف زاده به چشم می خورد مشکل بسیاری از تک نگاریها و تحقیقات تاریخی سالهای اخیر ایران است. برخی از نویسندگان مطالب تاریخی در ایران به جای آن که به جمع آوری مدارک و اسناد، کنکاش، پژوهش و تحلیل در مورد افراد و رویدادها پرداخته، به پرسشهایی در محدوده تحقیق خود پاسخ داده و برای

/ 1 نظر / 7 بازدید
بهروز بيرجندی

واقعا از خواندن نقد شما خوشحال شدم البته قصد من دفاع از دکتر بقايی نيست . اما از طاقت شنيدن اتهامهای ناروا به ايشان از افرادی که خود را مدعيان تاريخ نويسی ايران می دانند سخت است. البته برداشت من از دکتر بقايی و شخصيت سياسی وی اين است که ايشان بعد از حوادث ۲۸مرداد ۱۳۳۲ تنها راه خدمت به ايران را در بدست گرفتن قدرت از طريق نخست وزيری و اغاز اصلاحات می دانستند و با توجه به فعاليت کمونيستها و ديگر گروهها وقوع يک انقلاب را برای ايران در شرايط جنگ سرد بين آمريکا و شوروی به ضرر ملت ايران و تجزيه آن می دانستند. درود بر پیروان راه راستی و حقیقت .